Blog > Komentarze do wpisu

Bób Tonka (Tonka Bean)

Jak wiadomo perfumy to całość składająca się z najróżniejszych składników. Postanowiłam więc, że dla tych wszystkich poszczególnych elementów składających się na zapach poświęcę odpowiednio dużo miejsca na swoim blogu.

Tonka w perfumiarstwie:

Bób Tonka to owoce drzewa Dipteryx Odorata. Znane są przede wszystkim ze względu na swój piękny zapach i możliwość wykorzystywania w perfumiarstwie. Ich woń jest bardzo słodka, podobna do rumu. Przypomina tez wanilię, goździki, cynamon oraz migdały.Najczęściej Bób Tonka jest składnikiem bazy perfum, bo poza pięknym, słodkim zapachem, ma właściwości utrwalające. Niestety, czasami wykorzystuje się Tonke jako substytut wanilii, ponieważ jest znacznie tańsza. Nie daje to już tak głębokiego efektu jaki dałoby połączenie ich razem, zazwyczaj baza jest wtedy jakby uboga. 

Jeśli chodzi o perfumy, to Tonke można znaleźc w takich jak: Addict Christiana Diora, Escada Collection, Un Bois Vanille Serga Lutensa, a jej najbardziej bogate oblicze w Tonka by Esteban.

Tonka w innych przemysłach:

W przemyśle spożywczym-W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii stosowanie Tonki w przemyśle spozywczym zostało zabronione. Stało się tak, ponieważ materiał siewny zawiera kumarynę, która w dużych ilościach może być śmiertelna. W pozostałych krajach Europy, można natomiast legalnie używać tego składnika, jest on obecnie bardzo popularnym elementem kuchni francuskiej, przede wszystkim w deserach, które na pewno wygladaja bardzo apetycznie:). Jest też przyprawą cukierków.

W przemyśle stoczniowym-Drzewo Dipteryx Odorata jest bardzo mocne, wykorzystuje się je przede wszystkim do ciężkich, trwałych konstrukcji.

W przemyśle farmaceutycznym-wykorzystywana w lekach na przykład na serce.

W przemyśle tytoniowym- używa się jej na przykład do aromatyzowania tytoniu.

 

poniedziałek, 29 czerwca 2009, princeska69

Polecane wpisy

  • Totalnie dziecięcy

    Nie znając nazwy, w tym wypadku nie można mieć żadnych, nawet najmniejszych wątpliwośi "czym to pachnie". Baby Powder, to poprostu zasypa dla dzieci. Początkowo

  • Wanilia

    Jak wiele osób dobrze wie, wanilia to moja ulubiona pozycja w składach perfum. Nie mogłabym więc nie poświęcić jej tutaj odpowiednio dużo miejsca. Roślina ta po

  • Maliny, truskawki, wisienki i... paczula

    Nie będę ukrywać, że gdyby nie ta podwiązka na butelce, to nie zwróciłabym pewnie specjalnej uwagi na te perfumy. A tak? Małe buszowanie w dużej Sephorze i pros